Banzhang Laoshu Shengcha 2023

70 Kč 70 Kč / 1 ks
Dostupnost: Skladem
Kód: 855
Banzhang Laoshu Shengcha 2023

Detailní popis produktu

Základní informace

 • Místo: vesnice Banzhang (班章), čajová hora Bulang (布朗), prefektura Xishuangbanna, provincie Yunnan, Čína (1700-2200 m.n.m.)

 • Sklizeň: Jaro 2023, Bulang minorita (布朗)

 • Odrůda: Camellia Assamica velkolistá (大叶种)

 • Zpracování: Sheng puer (生茶), dračí kulička longzhu (龙珠), přibližná hmotnost ± 8 g

 • Kvalita: staré čajovníky (老树), 50-60 let

Doporučená příprava

 • Krok 0 (Vážení): Vložte dračí kuličku longzhu (龙珠) do připravené čajové nádoby. Standartně používáme čajové nádoby (gaiwan, konvička) v rozmezí 150 až 200 ml. Máte-li větší (500 ml a více) či menší nádobu (140 ml a méně), doporučujeme přizpůsobit dávkování čaje.

 • Krok 1 (Zahřátí): Zahřejte čajovou keramiku/porcelán/sklo (vlejte horkou vodu 95-99˚C do připravené nádoby a ponechte několik sekund v nádobě. Poté vložte připravené množství čaje (dračí kulička longzhu (龙珠)) do nádoby a následně přikryjte (vrchní víčko nádoby). Suchý list v nádobě ponechte cca. 20-40 sekund, díky čemuž se rozvine aroma suchého listu.

 • Krok 2 (Probuzení): Zalejte čaj horkou vodou (95-99˚C) a ponechte louhovat v řádech sekund (3-5 sekund). Během krátkých nálevů se zbavíte prachu a nečistot, a zároveň pomůžete čajovým lístků se rozvinout. Výsledný nálev následně vylejte. Celý proces zopakujte ještě jednou k lepšímu rozvinutí čajových lístků, čímž docílíte lepšího chuťového prožitku.

 • Krok 3 (Nálevy): S ohledem na vyšší kvalitu čajů (staré či prastaré čajové stromy) není nutné čaj louhovat po dlouhé minuty. Prvních 10-15 nálevů (ekvivalent cca. 2-3 litrů) doporučujeme slévat v rozmezí 5-6 sekund. Po 15-tém nálevu doporučujeme slévat v rozmezí 5-10 sekund. V případě, že se rozhodnete čaj louhovat déle, docílíte tím jiného chuťového prožitku, který ovlivní  výsledný počet nálevů a intenzitu chuťových vjemů.

Chuťový profil (průběžné aktualizace)

19/11/2023 (8 g, 180 ml porcelánový gaiwan, chladné odpoledne, voda ze zdroje Káraný)

 • Vůně: kouřový nádech s karamelovými tóny

 • Chuť: směs peckovin (pomezí nezralých hroznů, jablek a papáji), zeleninové podtóny (pomezí okurek, dýňových listů a tabáku) a bylin (pomezí pampelišek a lékořice)

 • Tělo: mírná trpkost v prvních doušcích příznačná pro oblast Bulang (苦涩), vyšší slinivost (shengjin 生津), střední sladkost (huigan 回甘), střední výdrž (naipao 耐泡) a mírný chuťový otisk v čajovém šálku (guabeixiang 挂杯香)

 • Výdrž: přibližně 25 plnohodnotných nálevů

Rozšířené informace

Doporučení #1 (Skladování): skladujte při standartní pokojové teplotě (18-25˚C) v suchém (50-60% vlkhosti), temném a nearomatickém prostředí. Čaj je vhodné skladovat ve skle, keramice či v zip-lockovém obalu bez přístupu vzduchu kvůli oxidaci. Vyvarujte se skladovat čaj v kuchyni, kde je standartně větší vlhkost a aromatičnost. Rovněž doporučujeme oddělovat jednotlivé typy čajů (sheng + bai // hong + shu) v místě skladování s ohledem na rozdílné aromatické vlastnosti, které mohou nepříznivně ovlivnit chuť čaje. Naše čaje jsou určeny k dlouhodobé archivaci, které podobně jako u vína, výrazně zlepšují chuťové vlastnosti čaje. Pro více informací o dlouhodobé archivaci, prosím, konzultujte způsob skladování s čajovou mistryní, Shanshan Lin.

Doporučení #2 (Voda): používejte měkkou vodu pro zlepšení chuťového zážitku. Výběr vody ovlivňuje až 40% z celkového chuťového prožitku. Mezi nejvíce náchylnými čaji na kvalitu vody standartně patří sheng puery a bílé čaje, jejichž chuťové vrstvy jsou jemnější a komplexnější. V případě, že používáte balenou (např. Rajec, Nartes...), filtrovanou vodu (např. Brita, Amway...) či studniční vodu, tak se chuť čaje může výrazně lišit z hlediska chuti, barvy i aromatu. Při použití kouhoutkové vody dbejte na kvalitu vodovodních trubek (zejména rez) a zdroj kohoutkové vody (vodní kámen, chlór, atd.).

Doporučení #3 (Dávkování): v případě, že experimentujete s dávkováním a louhováním čaje, mějte na paměti, že naše čaje jsou určeny jako vícenálové (15-30 nálevů, ekvivalent 4-6 litrů) nápoje po celý den. S ohledem na vyšší kvalitu čajů (staré či prastaré čajovníky), tak není třeba čaj louhovat dlouhé minuty ani uměle navyšovat množství čaje (nad 8 g) v čajové nádobě, neboť i z několika gramů našich čajů připravíte plnohodnotné nálevy s dlouhotrvající sladkou dochutí.

Čaje lze konzumovat do 24 hodin od prvního nálevu. Za předpokladu, že čaj nedokážete v jeden den spotřebovat, tak čaj nemusíte vyhazovat, neboť ho lze použít i následující den. Pro tento účel je zapotřebí čaj v čajové nádobě zcela zbavit vody a následující den provést jeden mezi-nálev (5-10 sekund v závislosti na počtu předchozích nálevů), kterým předejte případnému zkvašení. Pro více informací, prosím, konzultujte způsob přípravy s čajovou mistryní, Shanshan Lin.

Verze 1.01

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Výprodej
Doporučená příprava: